الدكتور هاني هلال



Hany Mahfouz HELAL Personal Data:  Date of Birth : 27/08/1951  Place of Birth : Giza, Egypt  Marital Status : Married, two children  Nationality : Egyptian Education:  Diplôme de Docteur Ingénieur, Earth Sciences (Rock Mechanics and Engineering), Ecole des Mines de Nancy, Institut National Polytechnique de Lorraine, Nancy, France, 1 Septembre 1979 – 31 March 1982,  D.E.A (Diplôme d’Edudes Approfondis), Rock Mechanics and Engineering, Ecole des Mines de Nancy, Institut National Polytechnique de Lorraine, Nancy, France, 1 Septembre 1978 – 31 August 1979, B.Sc., Mining Engineering, Faculty of Engineering, Cairo University, 1 September 1969 - 31 July 1974,  Baccalaureate, Secondary School for Advanced Students, Ain Shams, Cairo, 1 September 1963 – 31 July 1969. Working Languages:  Mother tongue: Arabic. Working languages: English and French. Occupation:  Professor of Rock Mechanics and Engineering Geology, Faculty of Engineering, Cairo University, 23 Febrauary, 2011, Minister of Higher Education and State for Scientific Research, 31 December 2005 - 22 February 2011,  Secretary General, Education Development Fund, Cabinet of Ministers, Egypt, 5 July 2005 - 30 September 2009, President of the board of trustees «l’Université Internationale de Langue Française au Service du Développement Africain ‘Université Senghor‘, 14 March 2004 - 24 June 2010, National TEMPUS Coordinator (European Union Programme for Higher Education Enhancement), 1 June 2003 - 30 December 2005, UNESCO Consultant / Interim Administrative Director, International Centre for Synchrotron-Light for Experimental Sciences and Applications in the Middle East (SESAME), 1 October 2002 - 30 December 2005, Professor of Rock Mechanics and Engineering Geology, Faculty of Engineering, Cairo University, 16 September, 2002 - 30 December 2005,  Cultural and Scientific Counselor, France, Belgium, Luxemburg and Switzerland and Director of Cultural, Educational & Scientific Office, Egyptian Embassy, Paris, France, 1 July 1998 - 15 September 2002,  National Professional Officer/Programme Specialist, Earth Sciences, UNESCO Regional Office for Science and Technology for the Arab States, 15 September 1993 - 30 June 1998, 2 Professor of Rock Mechanics and Engineering Geology, Faculty of Engineering, Cairo University, 15 May 1993, Associate Professor of Rock Mechanics and Engineering Geology, Faculty of Engineering, CairoUniversity, April 1988, Assistant Professor of Rock Mechanics and Engineering Geology, Faculty of Engineering, CairoUniversity, August 1982,  Research Student, Strata Control Laboratory, Ecole des Mines de Nancy, Institut National Polytechnique de Lorraine, Nancy, July 1978,  Assistant, Mining Department, Faculty of Engineering, CairoUniversity, October 1974. Professional Affiliation: Chairman, Board of Truastees, ‘Universite Frencaise d’Egypt’, June 2014,  Chairmain of Higher Education Reform Experts (HERE) group, European Commission, Feberuary 2011 to date,  Member of the Egyptian Engineers Syndicate,  Member of the Egyptian Society for Engineers, Member of the International Society for Rock Mechanics (ISRM),  Member of the International Association of Engineering Geology (IAEG),  Member of the High Committee for the Restoration of the Sphinx, Egyptian Antiquities Organization (EAO),  Member of the Arab Society of Material Sciences,  Member of the Commission on Preservation of Natural Stone Monuments, ISRM (in cooperation with UNESCO), Member of the Permanent Committee for Egyptian Antiquities, Supreme Council of Antiquities (SCA), Member of the Engineering Studies Sector Committee, Supreme Council of Universities, Egypt, October 2004 - December 2005,  Chairman of the Associate Professors Promotion Committee for Mining, Petroleum and Metallurgical Engineering, Supreme Council of Universities, Egypt, October 2004 to December 2005,  Member of board of Directors, the Center for Documentation of Cultural and Natural Heritage, Library of Alexandria, January 2003 - December 2005, Member of board of trustees, Egyptian Institute for Administration, State Ministry for Administrative Development, September 2005, Member of the board of trustees, Library of Alexandria, January 2006 - February 2011,  Member of the Executive Board of UNESCO, January 2006 - February 2011,  Member of Board of Trustees, Cyprus Research and Educational Foundation, Cyprus Institute, January 2007,  Member of equivelance committee, Supreme Council of Universities, Egypt, October 2011, Member of the Council, Science and Technology in Society (STS) forum, Japan,2007,  Member of Board of Trustees, International Centre for South-South Cooperation on STI (ISTIC), under the Auspices of UNESCO. Awards: The Grand Cross of the Order of Merit of the Fedral, Republic of Germany, June 2008, Grade d'Officier dans l'Ordre des Palmes Académiques, Ministère de l'Education National, de l'enseignement Supérieur et de la Recherche, France, Novembre 2005, Grade de Chevalier dans l’ordre des Arts et des Lettres, Ministère de la Culture, France, December 1999, Special Prize of the Egyptian Academy for Scientific Research and Technology in the field of Management and Conservation of Historical Sites, 1993.